Saulėtą spalio 6 d. rytą LPS „Bočiai“ Ukmergės klubo „Viltis“ delegacija vyko į Elektrėnus. Klubo pirmininkė Valerija Naraškevičienė supažindino su planuota dienos veikla. Prieš numatytą susitikimą su Elektrėnų bendrijos senjorais jų atstovas praves ekskursiją po Elektrėnus. Po renginio aplankysime Abromiškes, Kernavę.

Klubo narė Danutė Gelūnienė jau ne pirmą kartą išvykose pateikia pažintinę medžiagą apie vietoves, pro kurias važiuojame. Pasakojo apie Širvintus, Kernavę, Vievį, Semeliškes, Elektrėnus…

Šalia būsimos Lietuvos elektrinės 1960 m. Puikino ežero šiauriniame krante pradėta statyti energetikų gyvenvietė. 1962 m. ši gyvenvietė pavadinta Elektrėnais, jai buvo suteiktos miesto teisės. Elektrėnų savivaldybė, viena iš jauniausių Lietuvoje, įsteigta 2000 metais, turi du miestus – Elektrėnus ir Vievį, bei aštuonias seniūnijas. Elektrėnai mums, vyresniajai kartai, asocijuojasi su daina ,,Elektrėnų žiburiai“. Kompozitorius Eduardas Balsys pagal poeto Stasio Žlibino eilėraštį ,,Elektrėnų žiburiai“ sukūrė dainą, kuri laikoma miesto himnu.

Atvykę į Elektrėnus pirmiausia aplankėme Švč. Mergelės Marijos Kankinių Karalienės bažnyčią. Apie ją jau buvo pasakojusi Danutė, apie ją pasakojo grupę pasitikusi gidė. Kadangi Elektrėnai pradėti statyti tik 1960 m., bažnyčios miestas neturėjo. Viltis ją turėti atsirado tik paskelbus Lietuvos nepriklausomybę. 1990 m. birželio 30 d. Kaišiadorių vyskupas Juozapas Matulaitis pašventino būsimos bažnyčios kertinį akmenį. 1996 m. liepos 28 d. šventovė iškilmingai pašventinta dalyvaujant apaštaliniam nuncijui Lietuvoje arkivyskupui Justo Mulor Garcia.

Bažnyčios ir išorė, ir vidus labai modernūs. Viduje po kupolu patalpinta „Prisikėlusio Kristaus“ skulptūra, kairėje pusėje ant laiptuoto postamento yra kitas kūrinys, skirtas bažnyčios titului – „Švč. Mergelė Marija Kankinių Karalienė“. Gidė sakė, kad ši skulptūra įkūnija mūsų tautos pamaldumą, ištikimybę ir padėką Dievo Motinai Marijai. Abiejų skulptūrų autorius yra Stanislovas Kuzma.

Toliau patraukėme į Elektrėnų ledo rūmus, kurie yra prie pat marių. Dirbtinai užtvenkus Strėvos upę, susiformavo 11 km ilgio ir 3 km pločio tvenkinys, kuris buvo sukurtas 1961 metais, vandenį naudojant šiluminės elektrinės reikmėms. Po vandeniu atsidūrė daugelis aplinkinių kaimų, iš kurių buvo perkelta virš 140 sodybų. Taip pat buvo paskandinti aštuoni ežerai ir ežerėliai, senosios salos, o atsirado nemažai naujų. Marios yra mėgiamos vandens sporto mėgėjų vasarą, poledinės žūklės mėgėjų – žiemą.

Elektrėnų ledo rūmai pastatyti 1976 m. Tai buvo pirmoji ledo arena Lietuvoje. Čia įsikūrusi Dariaus Kasparaičio ledo ritulio mokykla, čia vyksta ledo ritulio varžybos, dailiojo čiuožimo treniruotės. Žymusis ledo ritulininkas Dainius Zubrus yra elektrėniškis.

Elektrėnų senjorai mus ir Vievio neįgaliųjų draugijos kolektyvą priėmė Kultūros centro bibliotekos salėje. Renginį šeimininkai skyrė Tarptautinei pagyvenusių žmonių dienai paminėti. Bendrijos pirmininkė Birutė Kizienė trumpai supažindino su šios dienos paskelbimo istorija. 1990 m. gruodžio 14 d. Jungtinių tautų organizacijos Generalinė asamblėja paskelbė spalio 1-ąją Tarptautine pagyvenusių žmonių diena. 1982 m. Vienoje buvo patvirtinta tarptautinė senėjimo problemų sprendimo programa, o 1991 m. Generalinė asamblėja patvirtino rezoliuciją, kurioje išdėstytas požiūris ir į senatvės problemas ir nuostatai, kurių patariama laikytis visoms šalims. Pirmininkė paminėjo pagyvenusių žmonių padėtį Lietuvoje ir pasaulyje. Kvietė visus susirinkusius būti aktyviems, dalyvauti renginiuose. Svarbu, kad senėjantys žmonės neprarastų orumo, bendrautų, nes be bendravimo senjorų gyvenimas būtų niūrus.

Meno saviveiklos koncertą pradėjo šeimininkai. Pasirodė LPS „Bočiai“ Elektrėnų bendrijos moterų vokalinis ansamblis „Dubija (Nijolė Ramanauskienė). Dainavo Vievio neįgaliųjų draugijos (pirmininkė Marija Slavinskienė) mišrus vokalinis ansamblis „Ievaras“ (Drąsa Ramanauskienė).

Klubo „Viltis“ pirmininkė Valerija Naraškevičienė pasveikino Elektrėnų bendriją ir su artėjančia 15 – os metų veiklos sukaktimi. Pasirodė Ukmergės kultūros centro bočių moterų vokalinis ansamblis „Lyra“ ( vadovė Birutė Verbickienė, vedančioji Irutė Štarienė).

Sveikinimo žodį tare Seimo narės Laimutės Matkevičienės padėjėjas Vytautas Vėželis.

Pabendravome su visais renginio dalyviais prie vaišių stalų. Buvo deklamuojami eilėraščiai, skambėjo dainos, sukosi šokėjų poros.

Vykdami į namus užsukome į Abromiškes, aplankėme Kernavę. Džiaugėmės saulėta diena, grožėjomės nepaprastais, spalvingais rudenėjančios gamtos vaizdais.

Janina Badokienė

Atsakyti

Please enter your comment!
Please enter your name here

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.