Balandžio 20 dieną į 3 vandens telkinius – sodų bendrijos „Pašilė“, sodų bendrijos „Šventoji“ bei Jurdonių kaimo tvenkinius buvo įleista 16 baltųjų amūrų. (atitinkamai 5, 3, 8).

„Vandens telkiniai įžuvinti jau gerokai ūgtelėjusiomis žuvimis, tuomet nebelieka pavojaus, kad jas suės kitos tvenkinių žuvys, pvz. lydekos ir ešeriai“, – pasakojo Ukmergės sodų bendrijų pirmininkas Julius Kazėnas.

„Vandens telkinių įžuvinimas vykdomas savanoriškai, kiekvieno sodų bendrijos ar vandens telkinio savininko noru. Vienos žuvies kaina priklauso nuo jos amžiaus ir dydžio. Mes labai dėkingi UAB „Vasaknos“, kuri ir parūpino mums šių „tvenkinių švarintojo“ funkciją atliekančių žuvų,“ – dėkojo įmonei J. Kazėnas.

Kas gi ta žuvis ir kuo ji naudinga?

Baltasis amūras labai panašus į karpį ištemptu kūnu. Baltasis amūras kartu su plačiakakčiu amūru atlieka tvenkinio švarintojo funkciją, nes maitinasi sužėlusiais augalais, stambiais dumbliais. Skirtingai nuo plačiakakčio, šią žuvį galima (įveisus didesnius jos kiekius ir būtina) papildomai maitinti, nes kitaip gali sunaikinti visus tvenkinio augalus. Amūras ypač mėgsta šviežiai nupjautą žolę. Paprasti vienai 0,5-1 kg svorio žuviai savaitei užtenka 0,5-1 kg žolės, kuri įmetama į tvenkinį. Didesnių kiekių, nei sugeba šios žuvys suėsti per savaitę, mesti į tvenkinį nereikėtų, nes nesuėsta žolė irs ir pradės kauptis dumblas. Vandens paviršiuje žole besimaitinančių amūrų būrys palieka neužmirštamą įspūdį. Intensyviai auginant šias žuvis geriau ir pigiau šerti nupjauta žole nei kombinuotais pašarais.

Amūrai gali užaugti iki 30 kg svorio ir daugiau nei 1 m ilgio.  Dažniausiai būna 4-8 kg. Greitai auga, atsparūs deguonies stygiui. Amūrai yra efektyvi daugelio augalų rūšių kontrolės priemonė.  Amūrų nereikėtų leisti į visiškai tuščią tvenkinį, nes tuomet juos reikės papildomai šerti.

Paprastai 1 amūro užtenka dviems arams tvenkinio. Kuo norima greičiau išvalyti tvenkinį, tuo daugiau amūrų reikės, tačiau reikia nepamiršti, kad vėliau amūrams ims stigti maisto, ir juos reikės papildomai maitinti arba išgaudyti perteklių.

Nepatartina į tvenkinį amūro leisti kaip prevencinės priemonės, nes jei augalai dar neįsitvirtinę, amūrai juos nuės, ir vandens telkinys liks visai be augalijos.

Didžiausi amūrų priešai yra ešeriai ir lydekos. Norėdami įžuvinti, reikia imti 20-30 cm dydžio amūrus. Jos jau yra pakankamai didelės, kad galėtų apsisaugoti nuo plėšrūnų. Mažesni amūrai renkasi minkštesnius ir jaunesnius augalus, o didesni maitinasi ir įvairiais kietais bei pluoštiniais augalais.

Amūrai pradeda maitintis esant 7-8 laipsniais šilumos, o aktyviai maitinasi, kai temperatūra ne žemesnė kaip 20 laipsnių. Esant žemesnei kaip 3 laipsnių temperatūrai, amūrai nebesimaitina.

Kai vandenyje stinga maisto, amūrai gali būti maitinami minkšta nupjauta žole, ypač dobilais ir liucerna. Vienai iki 1 kg žuviai per savaitę turi pakakti tiek pat žolės, kiek ji sveria.

Susidomėjusius ir norinčius įsižuvinti tvenkinius, prašome kreiptis į Ukmergės sodų bendrijų pirmininką Julių Kazėną: tel.8 682 62406 arba tiesiogiai į UAB „Vasaknos“. 

Atsakyti

Please enter your comment!
Please enter your name here

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.